Nosorožíci
Chov nosorožíků
Tento článek již zde jednou byl, bohužel se pravděpodobně chybou poskytovatele nějak ztratil, takže jej celý píši znovu. Pokud není stejný jako ten, který zde byl minule, nevadí, základní informace zůstávají stejné.
Rozdíly v chovu nosorožíků a zlatohlávků
Zásadní rozdíl je ve složení substrátu. V případě chovu nosorožíků už nám nebude stačit jen listová hrabanka, ale budeme potřebovat také trouch. Ten se dělí na dva druhy - červený trouch a bílý trouch. Červený trouch je v lesích rozšířenější, bílý je zase výživnější, ale hůře se hledá. Červený trouch si obstaráme jednoduše tak, že najdeme starý pařez. Jeho "vnější kostru" stále tvoří dřevo, ale uvnitř pařezu je červenohnědý substrát, který sbíráme. Bílý trouch si obstaráme tak, že v lese najdeme spadané větší vetve nebo kmeny. Někdy je kůra sloupaná nebo rozložená, takže vidíme přímo bílé skvrny. Zkusíme, jestli je větev na dotek měkká, pokud ano, obereme v ní ručně měkké bílé rozložené dřevo - bílý trouch. Co se přípravy substrátu týče, každý chovatel má svůj osvědčený způsob, jakým substrát míchá. Já osobně jej připravuji takto: smíchám rozemletý bílý dubový nebo bukový trouch (místo pojmu rozemletý bych měl použít spíše ročně rozmělněný) s dubovou nebo bukovou hrabankou v poměru 1 : 1. Do vzniklého substrátu přídám tako červený trouch v poměru se substrýtem 1 : 9 - 3 : 9. Je možné přimíchat i trochu rašeliny, což dělám pouze u zlatohlávků. Co se vlhkosti týče, tak tu udržuji stejnou jako u zlatohlávků, možná o krapet vyšší. Pro ty, co článek o chovu zlazohlávků nečetli zde postup v rychlosti popíši - do substrátu naleji dešťovou (ideálně) nebo vodu z kohoutku, samozřejmě odstátou. Vše řádně promíchám a výsledný substrát zmáčknu mezi palcem a ukazovákem. Pokud se objeví kapka, která ukápne na zem, je substrát moc vlhký a je třeba přidat listovku nebo trouch, který vlhkosti pohltí. Pokud se neobjeví žádná voda a nebo dokonce cítím prachovou strukturu, je třeba vodu přidat. Pokud se mezi prsty objeví trochu vody, ale ne kapka, substrát má správnou vlhkost. Doporučuji přidávat vodu raději po trochách, než tam hned nalít kýbl a poté dosypávat další substrát.
Také si nechejte nějaké kusy trouchu vcelku, larvy si jej v substrátu rády najsou a okusují je. Tedy box pro larvy plním takto: používám pro chov 60l boxy, do kterých nasypu na dno takovou vrstvu substrátu, že když jej udušu, celkový výška udusané vrstvy se pohybuje mezi 8 - 10cm. Na to položím několik kusů bílého trouchu tak, aby zhruba 2/3 dna byly pokryty a zasypu je substrátem, který už neudusávám. Zbytek boxu dosypu substrátem a sem tam vložím také kus trouchu. DO takto přopraveného boxu umisťuji larvy. V 60l chovám v L3 mezi 20 - 30 larvami nosorožíky rodu Xylotrupes nebo Trypoxylus (Allomyrina). V L1 jedna se jich dá choval i více, třeba i 100 (dle mého absolutní maximum), ale stejně budete každou chvíli počty vzhledem k velikosti rostoucách larev redukovat, takže bych do 60l boxu umístil 60L1 a od L2 je rozdělil po 30 larvách.
Druhý rozdíl je také v délce vývoje. Mezi nejmenší chované druhy nosorožíků patří Xylotrupes sp., Trypoxylus (Allomyrina) sp., Dynastes tityus, Dynastes granti apod. Vývoj se zde pohybuje mezi 8 - 12 měsíci, tedy na 4 - 6 měsíců jako u menších zlatohlávků můžeme rovnou zapomenout. Samozřejmě čekání ale stojí za to.
Poslední rozdíl, který je třeba znát je ve způsobu kuklení. Nosorožíci kolem sebe nevytvářejí kokon, jen substrát mírně udušou a tím si kolem sebe vytvoří jakousi komůrku. Kuklí se buďto nastojato nebo naležato. Z8sadní rozdíl oproti zlazohlávkům je ten, že kukly nevybíráme ze substrátu, ale necháváme je kuklit v něm. Imaga sama začnou vylézat na povrch, jakmile se vylíhnou. Jakmile při kontrole larev spatříme kuklu, dále do něj nijak nezasahujeme a čekáme na imaga.
Imaga krmíme stejně jako zlatohlávky - sladkým ovocem, medem, směsí ovoce, medu a piva, mízou stromů apod. Prakticky vším, co je nap řírodní bási a obsahuje dos vody a sacharidů.
Toto je základní shrnutí obecného chovu nosorožíků spojené s rozdíly ohledně chovu zoatohlávků. Pro konkrétní druhy si, prosím, zvolte daný druh vlevo v nabídce.