Smaragdesthes africana spp.
Smaragdesthes africana spp.
(Chlorocala africana spp.)
Zlatohlávci rodu Smaragdesthes (Chlorocala) mají podobné nároky na chov. Přesto se však liší chov druhů S. africana, S. conjux nebo například Chlorocala faudatrix. Chov druhů S. africana i jejich poddruhů je však totožný a svou nízkou náročností také vhodný pro začátečníky. Podívejme se však nejprve na jednotlivé poddruhy, se kterými se v chovech můžeme setkat.
Prvním poddruhem je S. africana africana. Barva těla je zelená a ze všech druhů působí nejvíce hladce. Pokud se podíváme na brouka v dobrém úhlu, můžeme spatřit červené, oranžové nebo zlatavé odlesky.
Druhým poddruhem je S. africana camerunica. Barva těla je opět zelená, ovšem pokud si prohlédnete krovky v dobrém úhlu, spatříte žluté odlesky, přičemž struktura krovek se zdá být lehce síťkovaná.
Třetím poddruhem je S. africana smaragdina. I při bližším zkoumání mi tento druh připadá prakticky nerozeznatelný od poddruhu S. aricana camerunica, jen odlesky jsou možná trochu tmavší a lazeny spíše do okrové až oranžové barvy.
Posledním poddruhem, se kterým jsem se setkal, je S. africana oertzeni. Od předešlých poddruhů se liší svým fialovým zbarvením a modravými odlesky. Dokonce i končetiny tohoto poddruhu jsou lazeny domodra. Dle mého názoru se jedná o nejatraktivnější poddruh.
Velikostně se všechny poddruhy pohybují mezi 20 a 25mm. Pohlavní rozdíly jsou opět pro všechny poddruhy stejné - samci mají na rozdíl od samic na spodní straně abdomenu vryp, který je rozeznatelný při dobrém úhlu světla (podobně jako rod Pachnoda).
Jako chovná nádoba pro chov larev nám poslouží plastové boxy. Osobně chovám v 6l boxu mezi 30 - 40 larvami až do zakuklení. U tohoto druhu nejsou patrné žádné sklony ke kanibalismu, navíc jsou i v L3 poměrně malé (okolo 3cm), takže není třeba obávat se nedostatku prostoru. Vývoj larev je oproti ostatním druhům krátký a pohybuje se mezi 4 a 5 měsíci. Ten prodělají v dubové nebo bukové listové hrabance. Není potřeba přimíchávat jiné směsi do substrátu, i když já osobně přidávám trochu rašeliny a písku. Jako příkrm lze použít různé formy salátu (ledový, římský, ...), kořenovou zeleninu nebo sladké ovoce. Ovšem s ovocem opatrně, už jsme si napsali pár řádků o roztočích, takže toho bych se osobně vyvaroval.
Jakmile si larvy vytvoří kokon (což zjistíme při opatrné kontrole larev), počkáme zhruba 14 dní, abychom měli jistotu, že se zakuklily buďto všechny, nebo přinejmenším naprostá většina larev. Poté kokony uchováváme jako vždy zahrabané z 1/3 ve vhodné, substrátu (mne se osvědčila rašelina s perlitem a pískem).
Imaga chováme buďto v menších skupinkách v 6l boxech (například 3 samci a 8 - 10 samic) s výškou substrátu 15cm a nebo například v 20l boxu ve větším množství, třeba 5 - 8 samců a 20 - 25 samic s výškou opět 15, al i 20cm. Jinak řečeno čím více brouků, tím více substrátu, takže pokud již nemůžeme jít do prostoru, tak alespoň zvýšíme jeho hladinu. Imaga krmíme sladkým ovocem jako je banán, mango, kiwi apod. Z hlediska finanční dostupnosti jako vždy doporučuji banány. Imaga žijí zhruba stejnou dobu, jako larvy, tedy okolo 4 měsíců.