DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Chov obecně

OBECNÝ CHOV RODU PACHNODA

 

     Rod Pachnoda zahrnuje velké množství brouků s různými barevnými formami. Setkáme se s brouky červenými, oranžovými, žlutými nebo zelenými, dále také s brouky s všemi možnými kombinacemi těchto barev.

     Co do velikost se jedná o brouky od 18 do 25mm. Nejsou to žádní obři, ovšem na naše podmínky jsou dosti velcí. Ovšem nedoporučuji soudit brouky dle jejich velikosti. Většina začínajících chovatelů chce okamžitě velké obrněné tanky, ovšem časem skončí i vybraných druhů všech velikostí, nebo se dokonce specializují jen na pár druhů. Tím nechci rozhodně vělkým druhům křivdit. Chci tím jen říct, že několik terárií s brouky několika barevných kombinaceí, byť malými, může působit velice efektivně.

     Co do náročnosti chovu se jedná o druh vhodný pro začátečníky. Nemají žádné speciální nároky na substrát, proto je lze chovat pouze v listovce. Vlhkost by měla být střední, přesně takový, jakou ji popisuji v obecném chovu larev - "...Správnou clhkost poznáme tak, že zmáčkneme-li trochu mezi dvěma prsty, objeví se trochu vody mezi prsty. Voda by neměla kapat, substrát by potom byl příliš vlhký..."

     Díky své jednoduchosti na chov sice larvám občasné výkyvy vlhkosti příliš nevadí, je ovšem dobré počínat si ohledně chovu svědomitě.

     Celkový vývoj se pohybuje mezi 3 až 6 měsíci v závislosti na druhu a imaga žijí v průměru 3 - 4 měsíce. Některé druhy se nám proto mohou vykuklit třikrát až čtyřikrát do roka (například Pachnoda marginata).

     Larvy nechováme v příliš velkém množství substrátu, aby se nám lépe hledaly malé kokony, které by se v substrátu rozpadly, jelikož jako všechny ostatní kukly vyžadují sušší prostředí. Já osobně chovám 20 larev v 5,8l boxu (http://plastyvanek.717.cz/menu/braplast-produkty/box-5-8-l) a není s nimi žádný problém. Už jsem se setkal s případy, kdyb údajně chovatel choval kolem 20 larev v 1l krabičce, nicméně toto nedoporučuji, larvy nehledě na nedostatek prostoru se pravděpodobně budou rušit při kuklení a zaznamenali byste velký úhyn. Zde se odvolávám na svůj článek ohledně obecného postupu při kuklení - "...Kukly přechováváme v boxu zahrabané do 1/3 ve vlhké rašelině. Kukla potřebuje nižší vlhkost, aby se nerozpadl kokon a brouk uvnitř mohl ztuhnout. Samozřejmě kukly můžeme rosit, ale decentně. Nechceme z rašeliny udělat mokřady. Vzhledem k tomu, že rašelina dobře drží vlhkost by nám měla vyrdžet vlhká až do doby líhnutí..."

     Imaga krmíme zralým měkkým ovocem nebo speciálním Bettle Jelly (které dle mého názoru nemohou napodobit jejich přirozenou potravu, pravdou však zůstává, že obsahují agar, tedy velmi výživný výtažek z mořských řas).