Pachnoda abyssinica
Pachnoda abyssinica
Tento zástupce rodu Pachnoda má svůj původ v Etiopii a dosahuje délky 21 - 25mm. Je celý černě zbarven, pouze okraje štítu jsou žluté a v asi půlce krovek má žluté, horizontálně orientované skvrny, které se směrem k okraji rožšiřují a tvoří tak jakýsi trojúhelník. Pokud si brouka prohlédneme zespod, všimneme si, že jeho ventrální strana je pokryta bílýmy tečkami.
Jak už to tak bývá, tento brouk je v rodu Pachnoda jistou vyjímkou, protože je vcelku náročný na chov. Nemá sice žádné speciální nároky, ovšem samice klade za celý svůj život pouze asi 5 vajíček, příčemž maximální doložené množství je 8 nakladených vajíček jednou samicí. V chovu je tedy nutné nechávat více jedinců, což je pochopitelně prostorně náročnější, než u jiných druhů.
Jako substrát poslouží opět pouze dubová či buková listobá hrabanka, ale není na škodu larvám dopřát jako vždy trochu trouchu a kompostu (nebo alespoň jednoho z toho). V chovu těchto zástupců to ale doporučuji a hlavně doporučuji dobře přikrmovat (měkké ovoce, salát, ...), jelikož brouci jsou poté vitálnější a tedy samci aktivnější a samice jsou schopny naklást více vajíček. Zde je i jedno vajíčko navíc hodně.
Kuklí se obvykle ve vrchní vrstvě substrátu a to po zhruba 3,5 až 4,5 měsících. Imaga se líhnou z kukly přibližně po 4 - 5 týdnech.
Brouci sami o sobě nejsou příliš aktivní. Dočetl jsem se, že jejich aktivita se nezvýšila ani při teplotě 35°C. Imaga krmíme sladkým ovocem, můžeme přidat med či trochu piva (což já nedělám u žádnách druhů) či sladké květy (bez, hloh, ...). Dospělci se dožívají i více než 5 měsíců.